Ako si zjednodušiť pôrod

Pôrod patrí medzi tie najdôležitejšie zážitky v živote ženy. Je nezabudnuteľným, jedinečným zážitkom, mnohokrát je ale veľmi náročný, vyčerpávajúci a prináša so sebou aj bolesť. Avšak, nemusí byť taký vždy. Nepríjemným vedľajším účinkom pôrodu sa môžete úplne vyhnúť alebo ich aspoň minimalizovať pomocou nasledujúcich rád.

Rady pre ľahší pôrod

Ako si zjednodušiť pôrod? Najúčinnejšie je v tomto prípade samozrejme cvičenie. Ale nie len tak ledajaké, pretože nevhodné a príliš náročné cvičenie môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Vyberajte si len zo špeciálnych druhov posilňovania pre tehotné. Začať môžete napríklad s gravid jógou alebo cvičením na loptách. Mesiac pred pôrodom by ste sa potom mali viac venovať posilňovaniu svalov panvového dna. Mnohé štúdie ukázali, že ženy, ktoré sa pred pôrodom venujú posilňovaniu týchto svalov, zažívajú jednoduchší pôrod a naviac sú menej často postihované únikom moču po pôrode. Odporúčame tiež využiť pomôcky pre jednoduchší pôrod a nácvik vypudzovania novorodenca. Nielenže je s nimi cvičenie jednoduchšie, ale je aj oveľa účinnejšie a pritom vám stačí len 15 minút denne. Pomôcky pre jednoduchší pôrod vám pomôžu vyhnúť sa riziku nástrihu alebo natrhnutiu hrádze, ktoré dnes postihuje takmer každú ženu. Veľmi účinné sú tiež rôzne druhy masáží, ktoré zvyšujú elasticitu tkaniva a zmierňujú prípadné bolesti.

Doplnky pre ľahší pôrod/urýchlenie pôrodu

Ako doplnok stravy môžete vyskúšať čaj s lístkov ostružiny malinovej, ostružiny a jahôd, ktoré majú vplyv na činnosť hladkého svalstva a môžu skrátiť dobu pôrodu. Podobné vlastnosti má údajne aj lanové semienko, ktoré napomáha skráteniu pôrodu. Veľmi prospešné sú počas tehotenstva a pri pôrode tiež minerály – horčík, draslík a sodík, ktoré sú výborné pre utlmenie bolesti a predchádzajú totálnemu vyčerpaniu pri pôrode.

Bezbolestný pôrod

Prežívanie bolesti pri pôrode sa u jednotlivých rodičiek odlišuje. Dôležitú úlohu zohráva vždy postoj ženy k pôrodnému procesu a jej momentálne duševné rozpoloženie. Je vôbec možný pôrod bez bolesti? Ženy rodili tisícročia bez epidurálnej analgézie, ale to neznamená, že sa nepokúšali uľaviť si inak. Zoznámte sa s prirodzenými spôsobmi utíšenia pôrodných bolestí.

Ako na pôrod bez medikácie

Voda – obľúbeným uvoľňujúcim prostriedkom je voda. Či už vaňa alebo aniballsprcha, voda znižuje intenzitu bolesti. Ak sa rozhodnete rodiť do vane, musíte mať k dispozícii pôrodný bazén, čo nie je v českých pôrodniciach bežné. K urýchleniu pôrodu dochádza ponorením do pôrodného bazénu v pravý čas, kedy má voda 37°C a telo sa v nej uvoľní.

Masáž – pomôcť môže masáž chrbta, chodidiel a miest pod kolenami. Vykonať ju môže partner alebo dula.

Akupresúra – tradičná čínska metóda akupresúrnych bodov funguje aj pri pôrode. Stláčajú sa body na nohách, ktoré podporujú kontrakcie a môžu vyvolať pôrod.

Aromaterapia – pomôcť môže aj aromaterapia. Ružové listy a šalvia lekárska podporujú otváranie pôrodných ciest, levanduľa a harmanček upokojujú.

Homeopatiká – lieky na použitie počas pôrodu a neskôr na podporu hojenia. Dávku určuje homeopat.

Prostredie – pôrod je veľmi intímna záležitosť, preto by sa mu malo prispôsobiť aj prostredie. Stlmené svetlá dopomáhajú relaxácii a ponoreniu sa do seba. Nápomocná môže byť aj obľúbená hudba.

 

Ktorá mamička by si nepriala prirodzený a jednoduchý pôrod? Pôrod bez obáv je možný, ak je príprava komplexná a rodička sa pripravuje po stránke fyzickej, psychickej a tiež vedomostnej. Aniball vám prináša viac pohodlia, menej stresu a menej strachu z pôrodu. Nezúfajte však ani ak ste už mala cisársky rez, pretože prirodzený pôrod je stále možný aj po cisárskom.