Lekársky postoj k Aniball sa mení .-)

Lekársky postoj k Aniball sa mění.-) Pred 5 rokmi bola cítiť jednoznačne skepsa. Teraz už je to trošku inak a čo najviac poteší je zmena názoru lekára, ktorý si myslel, že je Aniball “obyčajné vytahovadlo” a po pár rokoch skúseností svojich pacientok a ďalších mamičiek a tiež akomsi pochopenie princípu cvičenie, Aniball ocenia ako dobrú prípravu na pôrod a tiež vhodnú rehabilitáciu po pôrode.

“Musím povedať, že som veľmi dlho na cvičenie s loptičkou pozerala skepticky. Nafukovanie balónika v pošve a jeho vytláčanie mi prišlo ako veľmi nešťastné a to vzhľadom k sústavnému naťahovanie tkanív pošvy a teda aj následnému popôrodnému sexuálnemu životu. Navyše existuje štúdia, ktorá poukazuje na to, že v sledovanej skupine žien nebol zásadný rozdiel v trvaní pôrodu a veľkosti pôrodného poranenia medzi ženami, ktoré s balónikom cvičili a tými, ktoré necvičili … však pravdou je, že veľmi ťažko môžeme porovnávať, ako by tá či ona žena porodila, keby cvičila alebo necvičila. V hre je mnoho ďalších okolností, ako je vek, pružnosť tkanív, týždeň tehotenstva, veľkosť dieťaťa atd …

Avšak ja osobne som naozaj dlho balónik vnímala ako obyčajné vytahovadlo. Snáď aj preto, že mnoho pacientok sa mi často chválilo, na koľko cm sa im už podarilo vytiahnuť … čo mi vôbec nebolo sympatické. Nech som ale bola k balónika akokoľvek skeptická a poznala som výsledok štúdie, tak na pôrodnej sále som sa stretávala s úplne inou realitou a to, že rodičky, ktoré cvičili s loptičkou, rodili väčšinou tak nejako hezčeji. Aj pôrodné asistentky vždy dopredu hlásili s úsmevom ..: ,, Pani to ide veľmi pekne, cvičila s balonkem..”

A tak som sa rozhodla, že napriek prvotným antipatiám by som rada o tom ,, natahovadle” zistila niečo viac …

Na moje prekvapenie som zistila, že princípom cvičenie s balónikom vôbec nie je naťahovanie. Cieľom vôbec nie je vytlačiť balónik nafúknutý na priemer detskej hlavičky !!!! Princíp je v nácviku zapojenie svalov panvového dna, správneho dýchania a samozrejme i tlačenie. Keď pri pôrode prechádza hlavička pošvou jedná sa o veľmi špecifický tlak, tlačenie, aby bolo efektívne musí smerovať do konečníka a vyžaduje zapojenie tých správnych svalových skupín. A tu vidím naozaj veľké plus balónika. Mamičky sa nezľaknú tlaku hlavičky a presne vedia, ako dýchať a ako správne zatlačiť. Máloktorá žena tiež vie, že je vhodné s balónikom cvičiť aj po pôrode v rámci rehabilitácie panvového dna. ”

MUDr. Jana Voborský Neudeckerová, gynekológ pôrodník