Ako na bezbolestný pôrod

Táto nevinná otázka prenasleduje väčšinu tehotných žien, ktoré sa na svoje tehotenstvo ešte len chystajú, alebo už svoje vytúžené rastúce bruško majú. Keď vám niekto bude chcieť priblížiť, ako vlastne spoznáte pravý pôrod, pravdepodobne ho prirovnáva k silnejším a intenzívnejším bolestiam pri menštruácii, ktoré jednoducho trvajú dlhšie. Pre väčšinu tehotných podobné rady neprinášajú práve lákavú vyhliadku.

Môže sa zdať, že najlepším spôsobom, ako sa bolestiam vyhnúť, je cisársky rez. Každým rokom ich pribúda aj u nás. Ale ani ten sa rozhodne bez bolesti nezaobíde, a navyše zanecháva na tele a často aj na psychike ženy trvalé následky. Poďme sa na pôrodné bolesti pozrieť bližšie. Odkiaľ sa berú? Ako vznikajú? Keď prenikáme do tajov pôrodného procesu, zistíme, že nemusí bolieť vôbec. Bezbolestný pôrod rozhodne nie je pre vyvolených. Je otázkou dobrej prípravy, a to hlavne tej psychickej. Bolesť kdekoľvek na tele totiž vždy bola, je a bude prejavom stresu, ktorý prežívame. A to je moc dobrá správa, pretože sa stresom sa dá pracovať.

Pôrod je automatickým, prirodzeným procesom. Naše telo v príhodný okamih jednoducho začne rodiť a vie, ako na to. V drvivej väčšine prípadov mu nemusí nikto pomáhať, nikto nemusí žene radiť. Ale rovnako ako s trávením alebo dýchaním ho nemôžeme nijako popohnať, nemôžeme mu aktívne pomôcť. To, čo ale urobiť môžeme a dnes veľmi často aj robíme, je, že svoj pôrod kvôli veľkému strachu a stresu, ktorý prežívame, spomaľujeme, brzdíme. Dokonca ho vieme v ktoromkoľvek okamihu zastaviť. Kedy? Vždy, keď sa necítime dobre. Ľudské zrodenie je vysoko intímnym procesom, pri ktorom sa žena musí cítiť dobre, bezpečne.

Prečo pôrod bolí?

Keď sa žena necíti dobre, hanbia sa alebo je vystrašená, jej telo spustí stresovú reakciu, ktorá nás už od pradávna pripravuje na útek alebo útok. Preto sa krvou a kyslíkom zásobí najmä tie časti tela, ktoré človek potrebuje k tomu, aby sa z nepríjemnej situácie vymanil. Maternica je v tomto prípade nepotrebná, a tak sa odkrví. A vtedy začnú sťahy bolieť. Aj celé telo je stiahnuté a pôrodné cesty, ktoré sú v bežnej situácii mäkké a uvoľnené, stuhnú.

Čo môžete robiť vy?

Najlepšie bude, keď zostanete v pokoji. Dobrá príprava sa vám v každom prípade stonásobne vyplatí. Najviac sa bojíme toho, čo nepoznáme. Pôrod je v živote dnešných žien výnimočnou udalosťou, skúseností, ktorá sa opakuje raz, dvakrát za život. Nebojte sa byť v tehotenstve aktívne a pri pôrode naopak “nerobiť nič”. Zisťujte si informácie, buďte zvedavá, na všetko sa pýtajte. Ideálne je dostať sa do stavu, kedy v okamihu, akonáhle začne váš pôrod a vy pocítite prvé sťahy maternice, budete pokojná, radostná a uvoľnená. Pretože budete presne vedieť, čo vás čaká, kam pôjdete, kto tam bude a čo sa tam bude diať. A pri pôrode samotnom robte to, čo vám bude príjemné a milé. Nebojte povedať si o čokoľvek, čo vám urobí dobre, prípadne odmietnuť všetko alebo všetky, čo vám dobre neurobia.

A bolesť? Nesústreďte sa na ňu, neočakávajte ju, ale ani si ju nezakazujte. A keď predsa len príde, skúste vnímať, čo sa deje. Čo vám vadí, čo je nepríjemné? Čo riešite? Čo na danej situácii môžete zmeniť? Bolesť môže zase pokojne odísť, stačí sa len vrátiť k svojmu pokoja a dôvere. A nechať telo to, čo naozaj vie, a síce porodiť bábätko.

MUDr. Aleš Jurčík, gynekolog

,, O Aniball môžem povedať, že je to výborná pomôcka, ktorá pomáha ženám dobre zvládnuť pôrod. Ženy, ktoré ho pred pôrodom používali, sú na pôrod lepšie pripravené, dokážu dobre koordinovať svoje svaly v záverečnej fáze pôrodu. Zo svojich skúseností môžem potvrdiť, že väčšinou nie je nutný nástrih hrádze a dochádza taky menej často k jej poraneniu.“