Čo je panvové dno a ako funguje?

Panvovým dnom sa nazýva skupina tkanív (svaly, väzy, fascie, atd.),ktoré poskytujú pevnú, ale zároveň pružnú oporu panvovým orgánom (močový mechúr spolu s močovou trubicou, maternica a konečník). Svojou funkciou tak  napomáha zabraňovať samovoľnému a nechcenému úniku moču či stolice a má významný podiel na kvalite pôrodu. Je tiež dôležitou súčasťou hlbokého stabilizačného systému chrbtice a zúčastňuje sa prenosu síl z dolných končatín na trup pri každom našom kroku. V neposlednom rade jeho kvalita ovplyvňuje sexualitu ženy (ovplyvňuje intenzitu libida a schopnosť prežívať orgazmus), ďalej ovplyvňuje fertilitu (plodnosť) a psychickú stabilitu. Vzhľadom k evolučným zákonitostiam je panvové dno často označované ako centrum ženskej sily a sebavedomia.

 

Ako svaly panvového dna fungujú

Pre každú ženu sú práve tieto svaly veľmi dôležité, lebo ako už bolo povedané, sú aktívnou podporou panvových orgánov, regulujú ich polohu vnútri ženskej panvy a dávajú kvalitný predpoklad ich prirodzenej funkcii. Súčasne sa podieľajú na ľudskej chôdzi a spoluvytvárajú základy oporného systému chrbtice. Tieto svaly sú teda aktívne omnoho častejšie, ako by sme očakávali, lebo ich správna funkcia je podmienkou rady každodenných pohybových stereotypov. Zdravé a funkčné panvové dno sa vie v správny čas aktivovať (čiže skrátiť, zatnúť, zmrštiť), ale tiež sa vie kontrolovane uvoľniť (relaxovať, natiahnuť, predĺžiť). V niektorých životných fázach je veľmi namáhané a následkom vnútorných a vonkajších vplyvov (pôrod, hormonálne zmeny, nedostatok pohybu alebo naopak nadmerná fyzická záťaž, stres ale i nevhodná obuv) môže niektorú z vyššie menovaných funkcií stratiť. Takéto panvové dno je potom trvalo stiahnuté (nevie sa povoliť, je zaťaté, akoby v trvalom kŕči) alebo naopak stratí schopnosť aktivácie a nastane jeho nekontrolované povolenie (oslabenie, ochabnutie).

 

Výsledkom zhoršenej funkcie svalov panvového dna môžu byť nasledujúce problémy:

  • obťažnejší pôrod s výrazným poranením panvových svalov a ďalších mäkkých tkanív
  • nekontrolovateľný únik moču či stolice
  • bolesti chrbtice, najčastejšie v bedrovej oblasti
  • bolesti slabín a bedrových kĺbov
  • nefyziologický rozstup brušného svalstva, tzv. diastáza
  • pruh v bedrovej oblasti, pupku alebo bránice
  • zníženie libida, či zhoršená kvalita sexuálneho pôžitku

 

 

Mgr. Renata Zichová

CEO

Renata Zichová, matka dvoch detí najskôr vymyslela Aniball pre tehotné ženy, a teraz prichádza na trh s pomôckou Aniball Inco. Renata vyštudovala právnickú fakultu, ale právnické prostredie ju nikdy nebavilo. Pri prvom pôrode sa zrodila nielen jej dcéra, ale aj myšlienka Aniball a tým sa aj úplne zmenilo jej profesijné smerovanie. Téma pôrodu a všetko súvisiace sa stalo témou, v ktorej vidí zmysel. Rovnako ako podporiť ženy a ich sebavedomie, prirodzený pohľad na pôrod, zdieľanie informácií a skúseností pôrodných asistentiek, dul i mamičiek.

f