Časté otázky

UPOZORNENIE: K lubrikácii silikónového balónika používajte výhradne gély na vodnej báze určené na vnútorné použitie (styku so sliznicou). Nepoužívajte prípravky, ktoré obsahujú oleje! V prípade použitia olejov alebo nevhodných lubrikantov môže dôjsť k degradácii silikónu a prasknutiu balónika. Takéto poškodenie nebude posudzované ako vada výrobku.

Ak je vykonávaná súčasne masáž hrádze, použite vhodný lubrikačný gél namiesto masážneho oleja. V prípade používania oleja pri masáži hrádze je nevyhnutne nutné použiť Aniball iba s kondómom a to výhradne nelubrikovaným alebo lubrikovaným gélom na vodnej báze. Kondómy lubrikované olejmi môžu spôsobiť degradáciu silikónu.

Ak sa pri reklamácii preukáže, že došlo pri používaní Aniball ku kontaktu silikónového balónika s olejmi, nevhodnými lubrikanty alebo ostrými predmetmi, nebudú takéto reklamácie uznané.

Začať s cvičením môžete od ukončeného 36. týždňa tehotenstva, stačí 15 min. denne (u niekoho je výhodou dlhšia doba, napr 30minút). Môžete cvičiť aj častejšie, obmedzenie je len bolestivosť pri cvičení.
Cieľom je dosiahnutie cca 30 cm obvodu balónika a to po cca 3 – 4 týždňoch pravidelného cvičenia, čo zodpovedá priemernému obvodu hlavičky novorodenca pri pôrode. Tento obvod ale nie je jediným správnym výsledkom – aj 28 cm môže byť pre pôrod dostačujúca.
Určite. Aj dva týždne môžu mať veľký vplyv, zvlášť, keď budete cvičiť každý deň a to napríklad ráno aj večer.
Nemusíte už sa snažiť obvod ďalej zväčšovať, ale udržiavať. Ak Vám to nerobí problémy a cvičenie Vám ide, môžete obvod ďalej zvyšovať.
Buďte trpezlivá. Sú dni, kedy lepšie výsledky nedosiahnete. Aj napriek tomu v cvičení pokračujte, pravidelným cvičením sa hrádza postupne roztiahne.
Nástrih hrádze (epiziotómia) je chirurgický zákrok v oblasti perinea – hrádze (oblasť medzi pošvou a konečníkom) vykonávaná výlučne v druhej dobe pôrodnej. Jej zmyslom je zväčšenie pošvového otvoru a ochrana ženy pred spontánnym natrhnutím v oblasti perinea. Nástrih hrádze môže byť ale veľmi nepríjemný – ide často o zlé hojenie a neskoršie následky týkajúce sa bolesti pri vyprázdňovaní, obmedzený milostný život, nutnosť plastické operácie hrádze, inkontinencia v neskoršom veku a ďalšie. Viac informácií sa dozviete na stránke nástrih hrádze.
Sú prípady, kedy je epiziotómia nevyhnutná alebo prospešná: urýchlenie pôrodu dieťaťa (problémy s dýchaním), pôrod nezrelého plodu, uľahčenie pôrodu panvovým koncom atď. Pri väčšine pôrodov s aplikovanou lokálnou masážou a kontrolou tlačenia sa však vaginálne tkanivo bez problémov roztiahne a vráti do pôvodnej polohy samo. A keď sa náhodou stane, že sa prirodzene natrhne, rana je menšia a menej bolestivá než chirurgický nástrih a obyčajne vyžaduje menej stehov ako epiziotómia. Navyše pri prirodzenom natrhnutiu hrozí menšie riziko infekcie ako pri epiziotomii. Aniball vďaka postupnému rozťahovanie oblasti hrádze pripraví ženu na pôrod bez nástrihu hrádze alebo s minimálnym nástrihom.
Klinické štúdie obdobných výrobkov preukázali, že používanie týchto pomôcok nemôže vyvolať predčasný pôrod.
Ak Vám lekár indikoval rizikové tehotenstvo (skrátený krčok maternice , bábätko je veľmi nízko atď), určite najskôr odporúčame konzultáciu s lekárom.
Nemôže, Aniball bol riadne testovaný podľa európskej smernice 93/42/EHS o zdravotníckych pomôckach. V rámci testovania bola vykonaná tlaková skúška balónika v EÚP, sp v Brne, ktorá potvrdila, že pri medznom tlaku vnútri balónika (41,5 kPa , priemer 250 mm) nedošlo k jeho deštrukcii, ale iba k samovoľnému oddeleniu od plastovej redukcie.
Pri dodržiavaní všetkých pokynov k používaniu zahŕňajúcich sterilizáciu pred prvým použitím (ponorenie na 1 minútu do vodného kúpeľa o teplote min . 70 ° C) a pravidelnej dezinfekcie, vznik infekcie prakticky nehrozí.
Pri dodržaní všetkých podmienok pre používanie a skladovanie výrobku sú vlastnosti silikónovej gumy nemenné po dobu minimálne 36 mesiacov. Je však nutné podotknúť, že častým používaním môže dôjsť k zvýšenému opotrebovaniu a tým aj skráteniu jeho životnosti. Preto rozhodne neodporúčame cvičenie s už používaným balónikom (používaným inou osobou) a ponúkame možnosť zakúpiť náhradný silikónový balónik samostatne za výrazne nižšiu cenu.
Áno, vďaka používaniu Aniball prirodzený pôrod po cisárskom reze možný je. Ak ste zdravá žena a nie sú tu iné prekážky pre prirodzený pôrod, je možné cvičiť s Aniball.
Silikónový balónik je český výrobok. Materiál balónikov je silikónový materiál najvyššej kvality schválený pre použitie v zdravotníctve. Ostatné diely sú vyrábané mimo EÚ. Ku kompletizácii a kontrole výrobku dochádza v ČR.
V tomto prípade nie sú žiadne obmedzenia v súvislosti s cvičením. Streptokok žene nespôsobuje žiadne problémy, môže byť nebezpečný len pre dieťa. Asi 1% detí u GBS pozitívnych žien hrozí infekcia, preto sa v priebehu pôrodu podáva preventívne ATB, ale v tehotenstve môžete s balónikom normálne cvičiť. Iná vec je pri kvasinkách. Ak je kvasinková infekcia v akútnom štádiu a žena má výtok a lieči kvasinky globulami, odporúčame s cvičením počkať. Ak je vulva začervenaná a žena má pocity svrbenia, pálenia, pošvová stena je často veľmi krehká a dochádza k prasklinám a krvácaniu. V tomto prípade je určite vhodné cvičenie počas doby zavádzania globulí prerušiť.
K odtečeniu vody môže dôjsť kedykoľvek, tých dôvodov môže byť veľmi veľa – najčastejším dôvodom je infekcia alebo napr. aj počas splnu alebo pri zmene tlaku. Cvičenie s balónikom nemôže pri zdravom tehotenstve spôsobiť odtečenie vody. Vak blán je chránený čípkom, ten dobre vak blán chráni a skracuje sa až tesne pred pôrodom.
Nie, je to práve naopak. Táto nesprávna informácia bohužiaľ často vedie k rezignácii voči cvičeniu. Táto otázka si však vyžaduje dlhšie vysvetlenie. Svaly panvového dna sú zložené z mnohých mikroskopicky malých vlákien. Tieto vlákna sa pri svalovej kontrakcii sťahujú vďaka pôsobeniu dvoch látok – aktínu a myozínu. Ku stiahnutiu dochádza len vtedy, ak sú svaly trénované opatrne a zostanú neporušené. Ak sa však počas pôrodu svaly panvového dna roztiahnu v priebehu asi 20-30 minút o 300% vzniknú mikroskopické zranenia, ktoré sa v krátkom čase zjazvia – toto už však znemožňuje neskoršie sťahovanie svalových vlákien. K maximálnemu roztiahnutiu panvového dna dochádza v momente prechádzania hlavičky dieťaťa – svaly sa roztiahnu trojnásobne z cca 3 na 10 cm. Preto je jasné, že netrénované svalové tkanivo sa môže trhať. Cvičenie s Aniballom je vtedy nie len prevenciou mikrotraum v priebehu pôrodu, ale aj prevenciou rutinného prestrihnutia svalov, k čomu dochádza pri epiziotomii.
Vo fáze liečenia cvičenie určite neodporúčame. Steny pošvy sú krehké, sliznice pri východe sú začervenané, boľavé a často praskajú. V akútnych stavoch sa neodporúča ani masáž hrádze.
Čo sa týka kŕčových žíl na rodidlách, vtedy by sa obzvlášť nemalo pri pôrode nič nastrihávať. Ak nemáte kontraindikácie pre vaginálny pôrod, teda ak nič vaginálnemu pôrodu nebráni a hlavička sa môže rodiť aj cez rodidlá s varixy, vtedy môžete cvičiť s balónikom, samozrejme, vždy je však nutné posúdiť Váš konkrétny stav. Rozhodne odporúčame opatrnejší prístup a dostatok lubrikantu, pridržiavať a čo najpomalší postup pri vypudzovaní balónika von.
V čase, keď sa začína s používaním Aniball, už krčok maternice pomaly dozrieva, mäkne a pripravuje sa na pôrod. V tejto dobe je veľa prekrvený, krehký, stačí ľahký dotyk a môže sa objaviť slabé zakrvácanie alebo špinenie. Ak sa toto objaví po cvičení s Aniball, alebo po lekárskom vyšetrení, nie je potrebné sa znepokojovať a ak špinenie po cvičení hneď ustane, môžete ďalej v používaní Aniball pokračovať.
Používaním pomôcky k cvičeniu po pôrode dochádza k regenerácii svalstva v panvovej oblasti a tým aj k obmedzeniu úniku moču bezprostredne po pôrode aj pár mesiacov po ňom a možnosti vzniku inkontinencie v neskoršom období.
Ak je výrobok v záruke a má poškodenie, pošlite nám ho a my reklamáciu vyriešime v čo najkratšej dobe (zvlášť ak sa jedná o mamičky, ktoré chcú s Aniballom už cvičiť nečakáme na uplynutie 30 dňovej lehoty, ale riešime reklamáciu ihneď). Upozorňujeme, že tento zdravotnícky prostriedok nie je určený na použitie pre viac osôb. Bohužiaľ sa deje to, že sa jeden výrobok predáva ďalej (nie každá žena však s výrobkom zachádza tak ako má, napr. používa pri cvičení olej atď., čo znehodnocuje materiál). Ide o nesprávne použitie výrobku a na to sa záruka nevzťahuje.
Kontraindikace: Aniball nepoužívejte při rizikovém těhotenství, hrozícím předčasném porodu, jakémkoliv poševním krvácení, pokud je plánován porod Císařským řezem, výskytu kondylomat nebo jiné infekční patologie v pochvě nebo v oblasti vchodu poševního, zánětu pochvy, genitálním herpesu, poranění pochvy, prekancerozách aj. patologiích čípku děložního. Jakýkoliv problém, na který při cvičení narazíte, konzultujte se svou porodní asistentkou či lékařem.
Zvláštní opatrnosti a cvičení po konzultaci s lékařem je třeba u varixů v pochvě a na zevním genitálu, v případě nízko uložené placenty (zjistíte dotazem na Vašeho gynekologa), při snížené citlivosti pochvy a zevního genitálu (neurologická onemocnění, užívání léků proti bolesti), po přeléčeném zánětu pochvy (krátce přetrvává křehkost pochvy), po operacích pochvy (jizvy nemusí dovolit dostatečnou pružnost pochvy), při lichen sclerosus zevního genitálu (chronické kožní onemocnění). Jakýkoliv problém, na který při cvičení narazíte, konzultujte se svou porodní asistentkou či lékařem.